Skip to main content
Syndicate content

Интернет - магазин оригинального декора

candle

NASHAHATA

St.Valentine

Праздники сегодня

Языки

img_be3578774ec1f7828ab333bb921b64bf[1].jpg

ПОДПИСАТЬСЯ на последние новости МАРИЧКА by Email

Басьо Мацуо


Вважається, що Басьо був струнким людиною невеликого зросту, з тонкими витонченими рисами обличчя, густими бровами і виступаючим носом. Як це прийнято у буддистів, він голив голову. Здоров'я в нього було слабке, все життя він страждав розладом шлунка.

За листами поета можна припустити, що він був людиною спокійною, помірним, надзвичайно дбайливим, щедрим і вірним по відношенню до рідних і друзів. Незважаючи на те, що все життя він страждав від злиднів, Басьо, як справжній філософ-буддист, майже не приділяв уваги цій обставині.

У Едо Басьо жив у простій хатині, подарованої йому одним з учнів. Біля будинку він своїми руками посадив бананове дерево. Вважається, що саме воно дало псевдонім поетові (Басьо, перекладається як «банан, бананове дерево»). Бананова пальма неодноразово згадується в віршах Басьо:

***

Я банан посадив -
І тепер огидні мені стали
Паростки бур'яну ...

***

Як стогне від вітру банан,
Як падають краплі в діжку,
Я чую всю ніч безперервно.

Переклад Віри Маркової

Взимку 1682 сьогунського столиця Едо в черговий раз стала жертвою великої пожежі. До нещастя, ця пожежа погубив «Обитель бананового аркуша» - житло поета, і сам Басьо ледь не загинув у вогні. Поет сильно переживав втрату будинку.

Після короткого перебування в провінції Каи він повернувся в Едо, де з допомогою учнів побудував в вересня 1683 року нову хатину і знову посадив бананове дерево. Але ця дія була лише символічним поверненням до минулого. Відтепер і до кінця свого життя Басьо - мандрівний поет.

У серпні 1684 року, в супроводі свого учня Тірі, в сорокарічному віці Басьо відправляється у свою першу подорож. У ті часи подорожувати по Японії було дуже важко. Численні застави і нескінченні перевірки паспортів, завдавали подорожнім чимало клопоту. Однак, треба думати, Басьо був досить розумний і вже точно досить відомий, щоб пройти ці перепони.

Цікаво подивитися, що представляло собою його дорожній одяг: велика плетені капелюх (які зазвичай носили священики) і світло-коричневий бавовняний плащ, на шиї висіла сума, а в руці посох і чотки зі ста вісьмома намистинами. У сумці лежали дві-три китайські і японські антології, флейта і крихітний дерев'яний гонг. Одним словом, він був схожий на буддійського паломника.

Після багатоденної подорожі по головному тракту Токайдо, Басьо і його супутник прибутку в провінцію Ісе, де вклонилися легендарному храмового комплексу Ісе дайдзінгу, присвяченому сінтоіскіх богині Сонця Аматерасу Омікамі. У вересні вони опинилися на батьківщині Басьо, в Уедо, де поет побачив брата і дізнався про смерть батьків. Потім Тірі повернувся додому, а Басьо після мандрів по провінціях Ямато, Міні і Оварі, знову прибуває в Уедо, де зустрічає новий рік, і знову подорожує по провінціях Ямато, Ямасиро, Омі, Оварі і Каи і в квітні повертається в свою обитель.

Подорож Басьо служило і розповсюдженню його стилю, бо скрізь поети і аристократи запрошували його до себе в гості. Крихке здоров'я Басьо змусило похвилюватися його прихильників і учнів, і вони полегшено зітхнули, коли він повернувся додому.

До кінця свого життя Басьо подорожував, черпаючи сили в красу природи. Його шанувальники ходили за ним юрбами, всюди його зустрічали ряди шанувальників - селян і самураїв. Його подорожі і його геній дали новий розквіт ще одному прозовому жанру, настільки популярному в Японії - жанру подорожніх щоденників, зародився ще в X столітті.

Кращим щоденником Басьо вважається «Окуно хосоміті» («По стежинах півночі»). У ньому описується найтриваліше подорож Басьо разом з його учнем Сора, що почалося в березні 1689 р. і продовжувалося сто шістдесят днів. У 1691 році він знову відправився в Кіото, трьома роками пізніше знову відвідав рідний край, а потім прийшов в Осаку. Ця подорож виявилося для нього останнім. Басьо помер у віці п'ятдесяти одного року.

Лірика - це єдиний вид мистецтва, який людина може цілком і повністю «присвоїти» собі, перетворивши ліричний твір або окремі рядки в частину своєї свідомості. Твори інших мистецтв живуть в душах як враження, як пам'ять про побачене, почуте, а ось ліричні вірші самі вростають в душі, відгукуються в нас в певні моменти життя ... До цієї думки приходили багато мудреці.

Стислість, як відомо, сестра таланту. Можливо, тому народ завжди охоче і сам створював, і жваво відгукувався на лаконічні поетичні форми, які легко запам'ятовуються. Згадаймо рубай Хайяма - чотири строчки.

Але коли мова заходить про стислості як особливої ??поетиці, ми відразу згадуємо Японію і слова «танка» і «хокку». Це форми, які несуть глибоко національний відбиток Країни висхідного сонця. П'ятивірш - танка, тривірш - хокку. Японська поезія культивує ці форми вже багато століть і створила дивовижні шедеври.

Відразу скажемо, що якщо б не копітка і талановита робота деяких перекладачів, і, в першу чергу, Віри Маркової, ми б навряд чи могли насолодитися найтоншої поезією Басьо, Оніцура, Тіє, Вусона, Ісса, Такубоку ... Саме завдяки конгеніальність деяких перекладів книги японської лірики в Росії розходилися ще недавно мільйонними тиражами.

Прочитаємо кілька віршів Басьо, безумовно, великого поета, який досяг в хокку найбільшою поетичної виразності, в перекладі В. Маркової.

І восени хочеться жити
Цією метелику п'є квапливо
З хризантеми росу.

Можна й не знати, що хокку побудована на певному чергуванні кількості складів; п'ять складів у першому вірші, сім у другому і п'ять у третьому - всього сімнадцять складів. Можна не знати, що звукова та ритмічна організація тривірші - це особлива турбота японських поетів. Але не можна не бачити, не відчувати, не розуміти того, як багато сказано в цих трьох рядках. Сказано, насамперед, про життя людини «І восени хочеться жити ...» І в кінці життя хочеться жити.

Роса на хризантемі - це не тільки дуже красиво в образотворчому сенсі, а й багатозначно поетично. Роса адже дуже чиста, дуже прозора - це не вода в каламутному потоці швидкої ріки життя. Саме в старості людина починає розуміти і цінувати справжні, чисті, як роса, радості життя ... Але вже осінь.

У цьому вірші можна вловити той вічний мотив, який є і в російського поета, який жив через майже триста років після Басьо, у Миколи Рубцова

Замерзають мої жоржини.
І останні ночі близькі.
І на грудки жовтіючому глини
За огорожу летять пелюстки ...

Це з «Присвяти другу». І в Басьо, і у Рубцова - вічний мотив життя на землі та догляду ... У Рубцова зрозуміло, що мова йде про огорожі палісадника і про глину в ньому ж, але спрямованість душевна - «останні ночі близькі» - викликає асоціації з іншого огорожею, з цвинтарної, і з іншими грудками глини ...

Ось я прочитав тривірш Басьо і пішов аж до Рубцова. Думаю, що японського читача ці рядки відведуть до своїх асоціаціям - якимось японським полотнам живопису - багато хокку мають прямий зв'язок з живописом - відведуть до японської філософії, хризантема має в національній символіці свій сенс - і читач теж на це відгукнеться. Роса до того ж - метафора тлінність життя ...

Взагалі тут завдання поета - поетичної картиною, накиданої двома-трьома штрихами, заразити читача ліричним хвилюванням, розбудити його уяву, - і для цього коштів у хокку достатньо, якщо, звичайно, хокку пише справжній поет.

Ось ще тривірш Басьо

Ледве-ледве я добрів,
Змучений до ночівлі ...
І раптом - гліциній квіти!

У традиції хокку зображати життя людини в злитті з природою. Поети примушують людину шукати потаємну красу в простому, непомітному, повсякденному. Згідно буддійському вченню, істина осягається раптово, і це осягнення може бути пов'язано з будь-яким явищем буття. У цьому трехстишии - це «гліциній квіти».

Звичайно, ми позбавлені можливості сприймати вірші Басьо в повній мірі, про яку Поль Валері сказав, що «поезія - це симбіоз звуку і сенсу». Сенс перевести легше і взагалі можливо, але от як перевести звук І все-таки, нам здається, при всьому тому, Басьо в перекладах Віри Маркової дуже близький до своєї первісної, японської, особливості.

Не завжди треба шукати в хокку якийсь особливий глибокий зміст, найчастіше - це просто конкретне зображення реального світу. Але зображення зображенню ворожнечу. Басьо це робить дуже зримо і чуттєво

Качка притиснулася до землі.
Сукнею з крил прикрила
Голі ноги свої.

Або в іншому випадку Басьо прагне передати через хокку простір - і тільки. І ось він його передає

Вирує морський простір!
Далеко до острова Садо,
Стелиться Чумацький Шлях.

Якби не було Чумацького Шляху, не було б і вірші. Але на те він і Васі, щоб через його рядки нам відкрилося величезний простір над Японським морем. Це, мабуть, холодна вітряна осіння ясна ніч - зірок незліченна безліч, вони блищать над морськими білими бурунами - а далеко чорний силует острова Садо.

У цій поезії, скільки не докопувався до останньої таємниці, до останнього пояснення цієї таємниці все одно не докопаєшся. І ми, і наші діти, і наші внуки повторюємо і будемо повторювати «Мороз і сонце; день чудовий! ..» - Все розуміють і будуть розуміти, що це ось поезія, сама чудова і щира, а чому вона поезія і що в ній такого - про це навіть не хочеться особливо і замислюватися.

Так і у Басьо - японці шанують його, знають напам'ять, не завжди усвідомлюючи, чому його багато віршів одразу і назавжди входять в душу. Але ж входять! У цій поезії маленька замальовка, який-небудь пейзаж, побутової фрагмент можуть стати поетичними шедеврами - і народ їх так і буде усвідомлювати.

Правда, часом важко, навіть неможливо передати на іншій мові, в чому полягає чудо того чи іншого вірша мовою рідною. Поезія є поезія. Вона таємниця і чудо - і так її і сприймають любителі поезії. Тому здається нам простим і нехитрим тривірш Басьо знає напам'ять кожен культурний японець. Ми цього можемо і не вловити не лише через переклад, але й тому, що ми живемо в іншій традиції поетичної, а також з багатьох інших причин.

Про скільки їх на полях!
Але кожен цвіте по-своєму -
У цьому вищий подвиг квітки!

Прав Басьо, у нас інші квіти, нам своє треба культивувати. Васі народився в замковому місті Уено провінції Ярма в сім'ї небагатого самурая. Васі - це літературний псевдонім, справжнє ім'я Мацуо Мунефуса. Провінція Іга була розташована в центрі острова Хонсю, в самій колисці старої японської культури. Рідні поета були дуже освіченими людьми, знали - це передбачалося в першу чергу - китайських класиків.

Басьо з дитинства писав вірші. В юності прийняв постриг, але не став справжнім монахом. Він оселився в хатині поблизу міста Едо. У його віршах є опис цієї хатини з банановими деревами і маленьким ставком у дворі. У нього була кохана. Її пам'яті він присвятив вірші

О, не думай, що ти з тих,
Хто сліду, не залишив у світі!
Поминання день ...

Басьо багато мандрував по Японії, спілкувався з селянами, з рибалками, зі збирачами чаю. Після 1682 року, коли згоріла його хатина, все його життя стала мандрування. Дотримуючись давньої літературної традиції Китаю та Японії, Васі відвідує місця, прославлені у віршах старовинних поетів. В дорозі він і помер, перед смертю написав хокку «Передсмертна пісня»

В дорозі я занедужав,
І все біжить, кружляє мій сон
За випаленим луках.

Поезія була для Басьо не грою, не забавою, не заробітком, а покликанням і долею. Він говорив, що поезія піднімає і облагороджує людину. До кінця життя у нього було безліч учнів по всій Японії.

Джерело: wild-mistress.ruКаталог блогов Blogdir.ru